روانشناسی رنگ

آموزش روانشناسی رنگ در مد و طراحی لباس

رنگ از مهم ترین عناصر در صنعت مد است که اهداف روانشناختی مردم را در بر میگیرد و که با حس و درک مردم ارتباط مستقیم دارد. بنابراین، روانشناسی رنگ ها مهم هستند و در طراحی باید به آن توجه کرد. رنگ لباس شما تعیین کننده سلیقه و شخصیت شما است، برای مثال، اگر شما همیشه یک رنگ خاص بپوشید، قطعا چیزی در مورد شخصیت شما می گوید.

آموزشگاه شهر راز در دوره آموزش طراحی لباس شیراز فرصتی را فراهم کرده است که دانشجویان توانسته اند با شناخت بهتر از رنگ و تأثیر آن بر احساسات و روحیه، در طراحی لباس خود از رنگ ها بهره ببرند و ابتکارات خلاقانه تری داشته باشند.

فهرست محتوا

روانشناسی رنگ چیست؟

روانشناسی رنگ به عنوان یک شاخه از روانشناسی مطالعه رنگ‌ها و تأثیر آن‌ها بر حالت روحی و رفتار انسان‌ها را بررسی می‌کند. هر رنگ به دلیل ویژگی‌هایی که دارد، می‌تواند تأثیرات مختلفی بر روحیه و رفتار فرد داشته باشد. به عنوان مثال، قرمز رنگی است که اغلب با هیجان، عشق و انرژی مرتبط می‌شود، در حالی که آبی رنگ صلابت، ثبات و اعتماد به نفس را نمایش می‌دهد. روانشناسی رنگ بررسی تأثیر رنگ‌ها بر شناخت، حافظه، احساسات، شخصیت و رفتار انسان‌ها است.

اجداد ما نیز از “روانشناسی رنگ” به عنوان درمان استفاده می کردند. محققان دریافتند که مصریان باستان و همچنین چینی ها کروموتراپی را انجام می دادند. از این رو، این روشی است که در آن رنگ ها باعث بهبود گردش خون افراد، کاهش مشکلات پوستی، پاکسازی بدن و تسکین بیماری می شود.

تأثیر رنگ ها برای رفتارها و همچنین احساسات

هنردرمانی می گوید رنگ ها در جنبه های مختلف زندگی بر افراد بینا تأثیرات ذهنی و عاطفی دارند. برخی مکان‌ها می‌توانند شما را عصبانی کنند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند شما را آرام کنند، همه این موارد به دلیل رنگ‌هاست.  در اینجا توضیح مختصری از چگونگی تأثیر رنگ‌ها بر احساسات یا رفتار افراد آورده شده است:
 • رنگ سفید نماد پاکی و بی گناهی است.
 • رنگ سیاه نماد بدی یا ناراحتی است.
 • رنگ سبز به معنای حسادت است.
 • صورتی به سایه های عاشقانه و مهربانی می پردازد.
 • زرد گرما و انرژی ساطع می کند.
 • قرمز نشان دهنده عشق و هیجان است.
 • آبی سراسر آرامش و غم است.
 • بنفش نشانه ثروت، رمز و راز و خرد است.
 • در حالی که رنگ نارنجی نشان دهنده اشتیاق و توجه است.

حالا بیایید در مورد اهمیت روانشناسی رنگ ها در دنیای مد صحبت کنیم

 • رنگ مشکی نماد قدرت و اقتدار است و افراد را لاغرتر نشان می دهد.افرادی که شیفتگی عمیقی به لباس های جاودانه و باکلاس دارند، بیشتر رنگ مشکی را به هر رنگ دیگری ترجیح می دهند. اگرچه این رنگ فضای خالی اولیه را نشان می دهد، اما همیشه هر کسی را خوشحال می کند!
 • رنگ سفید نماد خلوص و صلح است.این بهترین رنگ تابستانی است که نور را منعکس می کند و خبر خوب این است که می توانید آن را با هر رنگی که می خواهید ترکیب کنید.
 • قرمز رنگ شدیدی است که به نظر می رسد باعث ایجاد علاقه، عشق و جذابیت می شود.بنابراین، این سایه ای است که از نظر عاطفی مردم را فرا می گیرد.
 • آبی برای کسی است که قابل اعتماد، قابل اعتماد و متعهد است. آبی نماد این است که فرد تکانشی یا خودانگیخته نیست و به عنوان یک ثابت در افراد درک می شود.
 • سبز مظهر آرامش و طراوت است و همچنین ساده ترین رنگی است که بینایی را بهبود می بخش. سبز به عنوان تعادل طبیعی آرامش و گرما از لهجه ای استفاده می کند که مانند نسیم با سایه های آبی هماهنگ است.
رنگ همچنین به عنوان یک روش ارتباطی عمل می کند. چیزهای زیادی وجود دارد که رنگ ها در اطراف شما صحبت می کنند، تنها چیزی که نیاز دارید یک چشم برای دیدن است!

چگونه رنگ ها را برای طرح های لباس خود انتخاب کنیم

رنگ ها به طرح های شما جان می بخشند و داستان شما را روایت می کنند. این ایده خوبی است که بفهمید کدام رنگ ها چه احساساتی را برمی انگیزند تا به بهترین وجه ارتباط برقرار کنید و طرح های خود را بیان کنید.

قبل از اینکه رنگ ها را انتخاب کنید، از خود بپرسید، چه حالتی را می خواهم منتقل کنم؟ ظاهر برند من چگونه است؟ این دو سوال به محدود کردن تعداد زیادی از گزینه های رنگی کمک می کند.

بسیاری از طراحان مد به طرح های رنگی از پیش تعیین شده پایبند هستند، مانند یوجی یاماموتو، که عمدتاً در رنگ های مشکی کار می کند. این ظاهر برند اوست. شما همچنین می توانید بر اساس خلق و خوی طراحی کنید. با کار کردن با رنگ‌هایی که متناسب با حال و هوا هستند، گزینه‌های رنگ را محدود می‌کنید. خاکستری و رنگ های خاموش به احتمال زیاد یک پیک نیک تابستانی را به خوبی بیان نمی کنند.

رنگ ها در مد به چه معنا هستند؟

رنگ ها نماد و دارای معنی زیادی هستند، صرف نظر از اینکه رنگ را در طراحی لباس به کار می برید یا اتاق را رنگ می کنید. “روانشناسی رنگ” تلاش می کند تا بفهمد رنگ ها چگونه معنا را منتقل می کنند و بر رفتار انسان تأثیر می گذارند. به عنوان مثال، رنگ قرمز پررنگ و مطمئن است. می تواند نشان دهنده اشتیاق، عمل و خشم باشد.

 همچنین می تواند به معنای احتیاط باشد، همانطور که از قرمز برای علائم توقف استفاده می شود. آبی می تواند آرامش بخش، وفادار، قابل اعتماد، قوی، غمگین و صلح آمیز باشد. هنگام انتخاب رنگ‌ براساس روانشناسی رنگ ، می‌خواهید مطمئن شوید که رنگ‌ها چه احساسی را در افراد ایجاد می‌کنند، زیرا این احساسات به تفسیر طرح‌های مد شما تبدیل می‌شوند و بر روی خرید یا عدم خرید تأثیر می‌گذارند.

همچنین باید به یاد داشته باشید که رنگ های مختلف یک رنگ، بر درک و معنای متفاوت تأثیر می گذارد. برای مثال فیروزه ای و آبی هر دو رنگ آبی هستند، اما واکنش ها و احساسات متفاوتی را برمی انگیزند.

برخی از رنگ ها با فصل های تقویم مرتبط هستند. رنگ‌های مورد انتظار در پاییز تیره‌تر با سایه‌های زیادی مانند کدو تنبلی و نارنجی سوخته، قهوه‌ای و بنفش هستند. بنابراین شما باید تصمیم بگیرید که چه چیزی با برند مد و مصرف کنندگان شما بهترین سازگاری را دارد.

طراحی و رنگ در کشورهای دیگر

اگر برچسب مد خود را در سطح بین المللی می فروشید، توجه داشته باشید که رنگ ها می توانند معانی مختلفی داشته باشند. تداعی روانشناسی رنگ اغلب بر اساس نیمکره، کشور یا فرهنگ متفاوت است.

به عنوان مثال، در فرهنگ هند، قرمز می تواند نماد خلوص باشد. در چین به معنای خوش شانسی است و برای جشن گرفتن است. در آفریقای جنوبی قرمز برای عزاداری است. شما باید درک کنید و از معنای رنگ ها در کشورهای مختلف که محصولات شما در آن به فروش می رسند آگاه باشید.

نتیجه گیری

وقتی صحبت از طراحی و انتخاب رنگ می شود، هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. شما می توانید هر چیزی را که می خواهید بسازید، اما مصرف کنندگان خود را در نظر داشته باشید زیرا رنگ یکی از اولین چیزهایی است که آنها می بینند و برای قضاوت در مورد لباس های شما استفاده می کنند.

رنگ ها می توانند با هم ارتباط برقرار کنند و احساسات و معانی را بیان کنند. دانستن نحوه ساخت و استفاده از آن رنگ ها به شما کمک می کند تا آنچه را که می خواهید با طرح های مد خود برقرار کنید. شما همچنین می توانید روانشناسی رنگ را در سایر جنبه های کسب و کار و لوگوی برند خود نیز به کار ببرید. بسیاری از برندهای مد با رنگ هایشان تعریف و شناخته می شوند. به این فکر کنید که می‌خواهید برند مدتان در مورد طرح‌هایتان چه بگوید و رنگی را پیدا کنید که آن پیام را منتقل کند.

منبع : blog.makersvalley.net

پیام بگذارید