چرخه مد

مراحل چرخه مد

برای مدت طولانی، معمولاً گفته می شد که چرخه مد هر دو دهه یک بار به عقب برمی گردد. در صنعت قبل، بیست سال زمان کافی بود تا یک روند به محبوبیت برسد، برای مدتی طولانی محو شود که فراموش شود و دوباره با یک پیچش مدرن بازگردد.

در حالی که چرخه مد 20 ساله تا حدی صادق است، ظهور فناوری های نوآورانه و رسانه های اجتماعی به شدت چرخه مد و روندهای امروزی را فشرده کرده است. استایل‌های هر دهه در لحظات به ظاهر تصادفی ظاهر می‌شوند و بسیاری از سبک‌ها می‌توانند در همان زمان محبوب باشند. فن‌آوری‌های طراحی و تجارت، سرعت ورود به بازار را تا حد زیادی کاهش داده‌اند، و رسانه‌های اجتماعی باعث می‌شوند روندها یک شبه افزایش و کاهش پیدا کنند.

فهرست محتوا

چرخه مد چیست؟

یک روند مد زمانی رخ می دهد که یک آیتم خاص، رنگ یا سایر ظاهر جدید محبوبیت بیشتری پیدا کند. عوامل زیادی می‌توانند روی یک روند یا مد تأثیر بگذارند، از جمله لباس‌های نمادین افراد مشهور، شرکت‌های تجاری مد، نمایش‌های طراحان، و تولیدکنندگان پارچه موجب تغییر روند مد است. یک چرخه پنج مرحله ای را طی می کند که با معرفی روند شروع می شود و با منسوخ شدن به پایان می رسد. 

هنگامی که یک روند به اوج محبوبیت برسد، محبوبیت خود را کاهش می دهد تا زمانی که منسوخ و غیر مد تلقی شود، در نهایت وارد مرحله پایانی چرخه می شود، جایی که توسط “صنعت مد” و مصرف کنندگان رد می شود. با این حال، به دلیل ماهیت چرخه مد، روند رد شده ممکن است در نهایت پس از منسوخ شدن دوباره وارد چرخه شود

روندهای امروزی نیز از منابع بی‌شماری، از جمله افراد مشهور و تأثیرگذار، باند فرودگاه‌ها، تولیدکنندگان پارچه، رسانه‌های اجتماعی، موسیقی و غیره سرچشمه می‌گیرند. ظاهر و ناپدید شدن آنها توسط طراحان و همچنین توسط احزاب خارجی مانند استایلیست ها و پیش بینی کنندگان چرخه محاسبه می شود. یک روند ممکن است به یک دلیل به محبوبیت برسد و به دلیل دیگری از بین برود.  گرایش‌ها در مواقعی پدیده‌ای غیرقابل پیش‌بینی هستند، اما برخی رفتارها صادق هستند. در واقع، چرخه حیات یک روند شامل پنج مرحله است:

  1. معرفی
  2. اوج
  3. افزایش
  4. کاهش
  5. منسوخ شدن

مقدمه : مرحله معرفی زمانی است که سبک جدید برای اولین بار وارد دنیای مد می شود. این مقدمه می‌تواند بخشی از طراحی جدید مد لباس در هفته مد، لباسی باشد که توسط یک چهره شناخته شده پوشیده شده است، یا تلاش حساب شده یک آژانس بازاریابی یا تولیدکننده می باشد.این سبک معمولاً فقط در مقادیر کم از تعداد انگشت شماری از طراحان یا خرده فروشان مختلف و اغلب با قیمت بالا در دسترس است.

افزایش : مرحله افزایش (همچنین به عنوان مرحله پذیرش مد نیز شناخته می شود) زمانی است که سبک مد جدید شروع به شتاب گرفتن و کشش در صنعت مد می کند و رسماً برچسب آرزوی “روند” را دریافت می کند. در طول مرحله صعود، رهبران مد روز بیشتر لباس هایی می پوشند که این ایده را در بر می گیرد، از تأثیرگذاران رسانه های اجتماعی گرفته تا افراد مشهور، که باعث افزایش تقاضای مصرف کنندگان می شود. در پاسخ به این پذیرش توسط تأثیرگذاران مد، فروشگاه‌های خرده‌فروشی بیشتری این روند را دنبال خواهند کرد.

اوج : در مرحله اوج، روند در عموم مردم به اشباع کامل رسیده است و بسیاری از مصرف کنندگان روزمره شروع به پوشیدن ترند می کنند. اکثر خرده فروشان این روند را شناسایی کرده و تکرار خواهند کرد، و از طریق تولید انبوه در سطوح مختلف قیمت، به ویژه در قیمت های پایین تر، در دسترس خواهند بود.

کاهش: در مرحله کاهش، روند در بازار بیش از حد اشباع شده است. در طول این دوره زمانی، محبوبیت شدید این روند، مصرف‌کنندگانی را که می‌خواهند لباس‌هایشان به‌جای جریان اصلی، مد و منحصربه‌فرد باشد، منصرف خواهد کرد.

منسوخ شدن : هنگامی که این روند به پایان چرخه مد رسید، توسط پوشندگان مد اصلی که به سمت روندهای جدیدتر در مراحل معرفی یا افزایش رفته اند، منسوخ و خارج از مد تلقی می شود. رسیدن به منسوخ شدن به این معنی نیست که یک روند مد رد شده، هرگز دوباره وارد چرخه نخواهد شد. این چرخه در یک حالت دائمی از تکرار است و «مدهای قدیمی» را باز می گرداند تا آنها را به مرحله جنبش مد بفرستد. به عنوان مثال، چرخه مد خطوط کمر جین: شلوار جین کمر بلند در دهه 1940، اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980 و دهه 2010 به اوج محبوبیت رسید، در حالی که شلوار جین کمر پایین در بین این سال ها، در دهه 1960 و اواخر، اوج محبوبیت خود را داشت.(دهه 1990 تا اوایل دهه 2000)

نحوه استفاده از چرخه مد در فرآیند طراحی

برای طراحان مد مشتاق، “چرخه مد” می تواند کمک بزرگی  یا یک حواس پرتی بزرگ باشد. در اینجا چند راه برای استفاده از دانش خود از چرخه مد برای بهبود روند طراحی آورده شده است:

  • به جای گرایش ها، روی برآورده شدن نیازها تمرکز کنید . صرف زمان و انرژی خلاقانه زیاد برای شناسایی روند بعدی می تواند منجر به فرسودگی شغلی شود. مد به سرعت حرکت می کند. در برخی موارد، یک سبک مد خاص می تواند در کمتر از چند سال افزایش یابد و کاهش یابد. به‌جای نگرانی در مورد روندها، به «پر کردن نیازها» فکر کنید – برای مثال، اگر کت‌های سایز بزرگ مد روز هستند، ممکن است تقاضای برآورده نشده برای کت‌های راحت و باریک وجود داشته باشد. به طور مشابه، در مورد نیازهای مد خود و اینکه چگونه می توانید از طرح های خود برای جذب آنها استفاده کنید، فکر کنید. اصالت داشتن در طرح های خود باعث ایجاد خط مدی می شود که شما آن را دوست دارید، نه اینکه صرفاً تحت تأثیر روندها باشد.
  • به یاد داشته باشید که تغییر طبیعی است . یکی از طرح های شما ممکن است تبدیل به یک روند بزرگ شود، اما پس از رسیدن به مرحله اوج شروع به کاهش می کند و در نهایت به عنوان بخشی طبیعی از طول عمر آن رد می شود. زمانی که طراحی شما وارد منسوخ شدن می شود، مهم است که به یاد داشته باشید که این مرحله از چرخه با همه روندها اتفاق می افتد، نه فقط شما. تغییر همیشه در فرآیند مد رخ می دهد و شما و طرح هایتان در طول حرفه خود به رشد و تغییر ادامه خواهید داد.
  • شهود خود را دنبال کنید . هنگامی که یک سبک خاص شروع به قدیمی شدن می کند، ممکن است بخواهید آن را از خط مد خود حذف کنید، اما ممکن است لازم نباشد. اگر طرحی منحصر به فرد ایجاد کرده اید که در حال منسوخ شدن است، به جای حذف آن برای تعقیب روند بعدی، آن را به عنوان پایه اصلی در خط خود قرار دهید. به عنوان یک طراح، مهم است که از شهود خود به جای روندهای چرخه مد گردان پیروی کنید، اگر هدف شما ایجاد لباسی جاودانه است که مصرف کنندگان آن را دوست دارند.

منابع: www.masterclass.comwww.heuritech.com

 

پیام بگذارید