انواع پارچه

آشنایی با انواع پارچه

پارچه ها مجموعه ای از الیاف طبیعی و یا مصنوعی هستند و هر یک برای منظور خاصی مناسب و قابل استفاده اند. درک تفاوت و شناخت انواع پارچه از مهم ترین پیش نیازها برای انواع کار با پارچه است. اگر طراح لباس هستید یا در زمینه ی خیاطی فعالیت می کنید و یا حتی برای خرید یا دوخت لباس های شخصی خود با دقت تصمیم گیری می کنید لازم است با انواع پارچه ها و کاربردهای هر یک آشنایی کافی داشته باشید.

آموزشگاه شهر راز در ادامه اطلاعات مفیدی در زمینه ی انواع پارچه و کاربردهای گوناگون پارچه ها به شما ارائه خواهد داد.

الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی

اولین تفاوتی که در جزییات پارچه ها مشاهده می شود مربوط به الیاف آن هاست. دو نوع الیاف مصنوعی و طبیعی در تولید پارچه وجود دارد که الیاف طبیعی از گیاهان و حیوانات به دست می آیند مانند پنبه که از گیاه پنبه است و ابریشم که از کرم ابریشم به دست می آید. در مقابل الیاف مصنوعی از مواد کاملا مصنوعی ساخته شده توسط انسان هستند.

دومین تفاوت در فرآیند تولید پارچه مربوط به نحوه ی بافته شدن پارچه است. پارچه های “بافته شده” از دو تکه نخ تشکیل شده اند که به صورت عمودی و افقی بر روی دستگاه بافندگی در هم بافته می شوند و اصطلاحا به آن ها تار و پود می گوییم. پارچه های “بافتنی” در فرایند بافندگی حلقوی و بافته شدن یک سری مجموعه نخ ها در هم تولید می شود که می تواند با دست یا با ماشین بافندگی انچام شود.

انواع پارچه

شهر راز در ادامه به معرفی 10 نوع از پرکاربردترین انواع پارچه و کاربردهای آن پرداخته است.

پارچه پنبه

پنبه

 پنبه که به عنوان محبوب ترین ماده در جهان شناخته می شود، یک پارچه طبیعی سبک و نرم است. پارچه ای کرکی از دانه‌های گیاه پنبه در فرآیند خاصی با روش مخصوص استخراج می‌شود و سپس الیاف را به صورت پارچه تابانده و اصطلاحا می بافند.

این پارچه به دلیل راحتی، تطبیق پذیری و دوام آن از گذشته مورد ستایش قرار گرفته است. ضد حساسیت است و به خوبی تنفس می کند، اگرچه به سرعت خشک نمی شود. پنبه را می توان تقریباً در هر نوع لباسی یافت: پیراهن، لباس، لباس زیر. با این حال، می تواند به سادگی چروک شده یا آب رفته و کوچک شود.

کرپ

کرپ یک پارچه ساده و پیچ خورده ی سبک وزن با سطحی ناهموار است که چروک نمی شود. اغلب از پنبه، ابریشم، پشم یا الیاف مصنوعی ساخته می‌شود که آن را به یک پارچه همه کاره تبدیل می‌کند. به همین دلیل، با نام های کرپ ابریشم یا کرپ پشم هم شناخته می شود.

کرپ اغلب در کت و شلوار و دوخت لباس های رسمی استفاده می شود زیرا نرم و راحت است و کار کردن با آن آسان است. به عنوان مثال، ژرژت نوعی پارچه کرپ است که اغلب در لباس های طراحان استفاده می شود. کرپ در بلوز، شلوار، روسری، پیراهن و دامن نیز استفاده می شود.

جین

جین نام نوع دیگر پارچه است. جین یک پارچه جناغی پنبه‌ای بافته شده است که از نخ درهم تنیده پنبه‌ای و نخ سفید پنبه‌ای تولید شده است. اغلب به دلیل بافت زنده، استحکام، دوام و راحتی آن شناخته می شود. جین بیشتر با نیلی برای ایجاد شلوار جین آبی رنگ استفاده می شود، اما برای کت و لباس های اسپورت نیز استفاده می شود.

تور

تور پارچه ای ظریف و نازک است که از نخ یا نخ حلقه دار، تابیده یا بافته تولید می شود. در ابتدا از ابریشم و کتان تولید می شد، اما پارچه ی توری اکنون با نخ پنبه، پشم یا الیاف مصنوعی ساخته می شود. دو عنصر اصلی برای توری وجود دارد: طرح و پارچه زمینه که الگو را در کنار هم نگه می دارد. توری به عنوان یکی از انواع منسوجات لوکس در نظر گرفته می شود، زیرا برای ایجاد طرح و الگوی تار نیاز به زمان و تخصص دارد. پارچه‌های نرم و شفاف اغلب برای برجسته‌کردن یا تزیین لباس‌ها، به‌ویژه با لباس‌های عروس استفاده می‌شود، اگرچه می‌توان آن را در پیراهن‌ها و لباس‌های شب نیز به کار برد.

منابع : wellmadeclothes.com.au – thecreativecurator.com

پیام بگذارید